חזרה

רומא – נעים להכיר

איטליה, חצי האי בדרום אירופה, היא אחת המדינות הקלות לזיהוי במפת העולם הודות לצורתה הייחודי שהעניק לה את הכינוי "ארץ המגף". המדינה מחולקת ל-20 מחוזות מרהיבים כל אחד כשלעצמו, וכוללת את האיים סיציליה, סרדניה ואיים קטנים נוספים בים התיכון.

מוקפת ים בשלושה מצידיה: הים האדריאטי, היוני, הליגורי והטירני. גובלת עם שוויץ, צרפת, סלובניה ואוסטריה ובתחומה שתי מדינות, שהן לישויות פוליטיות נפרדות: קרית הוותיקן שברומא ורפובליקת סן-מרינו.

שני רכסים ענקיים מכסים את מרבית שטחה של המדינה, הרכס האלפיני שבצפון והרכס האפניני שנמשך מעמק הפו שבצפון עד לחרטומו של המגף. רכס האלפים נמשך בקשת מדרום מערב לצפון מזרח ומפריד אותה מאירופה.

באיטליה נמצאים החלקים הגבוהים והמרשימים של האלפים כשביניהם החלק המזרחי של מון בלאן, פסגת המאטהורן ובגבול שוויץ  והקרחון העצום של רכס מונטה רוסה. כל אלה גבהם נע בין 4,500 ל-4,807 מטרים מעל פני הים.

הרי הדולומטים נמצאים במקביל לאלפים המזרחיים ומתנשאים לגובה של 3,000 מטרים ויותר.

הרי געש: אטנה:3,340 מטרים, וזוב: 1,279 מטרים וסטרומבולי: 926 מטרים.

רומא שוכנת במרחק של כ-35 ק"מ מהים הטירני שבמערב והיא בירתה של איטליה. שטחה עומד על 1,285 קמ"ר, היא מונה כ-3 מליון תושבים מתוך 60 מליון בכלל איטליה. בערים ופרוורים הסובבים אותה מתגוררים עוד כמיליון תושבים. העיר בין שתי גדות נהר הטיבר שבמחוז לאציו (LAZIO). בצידו המזרחי של הטיבר, בין שבע גבעות נמצא מרכז העיר הנחשב לצפוף ביותר באירופה. מרכזיה העתיקים עטורים שכיות חמדה מהתקופה הרומית לצד מבני פאר אפיפיוריים, קתדרלות, כנסיות, מזרקות, כיכרות מפוארות וסמטאות ציוריות שאין דומה להן.

מחוז: לאציו

נפה: רומא

שטח: 1.285 קמ"ר

גובה: 20 מטרים

תאריך יסוד: 21 באפריל 753 לפנה"ס

הפרש שעות: שעה פחות מהארץ

אוכלוסייה: 2.900.000

שפות: איטלקית

דת: 98 אחוז קתולים

חברה באיחוד הארופי: כן

יום העצמאות: 2 ביוני

הידעת?

רומא נחשבת לאחת הערים העשירות בעולם בתחום האומנות וההיסטוריה מבחינה דתית, בה נמצאות כנסיות מהחשובות בעולמה של הנצרות הקתולית, שכל אחת מהן היא יצירת אומנות בפני עצמה למשל, כנסיית סן פייטרו, סנטה מריה מג'ורה, סן ג'ובאני…

האימפריה הרומית שלטה על שטחים נרחבים באירופה וסביב ים התיכון, לאחר נפילתה המשיכה רומא לשמש מרכז דתי נוצרי-קתולי.

סמלה של העיר המזוהה עמה ביותר מושתת על סיפור הזאבה ושני הילדים שיונקים ממנה חלב, הרי הם רומוס ורומולוס. יחד עם הפסל יופיעו האותיות PSQR שהן ראשי תיבות של Senatus PopulusQue Romanus, אמירה בשפה הלטינית שמשמעותה: הסנאט והעם של רומא ששימשה גם כסמל הלגיונות של האימפריה הרומית.

מלבד כנסיות, תקופת הרנסנס הביאה לרומא את הפריצה של האדריכלות המפוארת ביותר בכל הזמנים, בנייה שנועדה להאדיר את שמם של משפחות האצולה דאז והאפיפיורים שכוחם היה דתי ופוליטי.

שלטון האפיפיורים קיבע את מעמדה כמרכז הנצרות ומוקד הכוח הפוליטי וכך הייתה גם למרכז כלכלי ותרבותי. בעוד שכנתה, או אחותה הקטנה, העיר פירנצה, הייתה למרכז הרנסנס, רומא הייתה למרכז תקופת הבארוק והטביעה את חותמה על הארכיטקטורה בעיר לאורך המאה ה-17.

רומא הוקמה במאה ה-8 לפנה"ס אבל ההשפעה שלה על העולם המערבי היא לחלוטין נצחית, ואותה פוקדים מליוני אנשים מדי שנה.

משטר:

נשיא הרפובליקה האיטלקית הוא ראש המדינה באיטליה.

של הנשיא הן סמליות בעיקרן, תפקידו מוגדר כמייצג האחדות והערבות באיטליה. הנשיא הנוכחי וה-12 במספר הוא סרג'ו מטרלה, שנבחר לתפקיד ב2015.

כהונתו של הנשיא האיטלקי אורכת 7 שנים. הוא נבחר במושב משותף של שני בתי הפרלמנט, הסנאט ובית הנבחרים, ברוב מחוייב של שני שלישים, בהיעדרו לרבות יציאות רשמיות מאיטליה ממלא את תפקידו נשיא הסנאט. הנשיא מתגורר בארמון הקווירינאלה שברומא.

ראש ממשלת איטליה: כהונתו מתחילה לאחר הצבית אמון בפרלמנט, כיום מכהן רנזי מתאו, פוליטיקאי ומדינאי שנבחר בשנת 2014, ראש עיריית פירנצה לשעבר, כיהן כמזכיר הכללי של המפלגה הדמוקרטית של מפלגת השמאל הגדולה ביותר באיטליה משנת 2013.

מערכת החוקים האיטלקית בנויה על בסיס חוקיה של האימפריה הרומית עם שינויים שחלו במאה ה-19 על פי קוד נפוליאון ובעקבות החוקה וייסוד בית המשפט החוקתי לאחר מלחמת העולם ה-2.

לפני הרבה הרבה שנים...

ראשיתה של העיר על פי המיתולוגיה הרומית התאומים רומוס ורומולוס שהזכרנו קודם, נכדיו של המלך נומיטור שמלך על העיר הלטינית אלבה לונגה והודח משלטונו על ידי אחיו-אמוליוס, עוד לפני לידת הבנים.

אמוליוס רצה להפטר מהתאומים שאיימו על מקומו במלוכה כיורשים חוקיים, וציווה על אחד ממשרתיו לרצוח אותם ולהשליכם לנהר הטיבר. נכמר ליבו של המשרת והשיט אותם על פני המים (מזכיר משהו?) על פי האגדה הזאבה מצאה את התאומים חסרי האונים, הניקה אותם וגידלה אותם. כשגדלו השניים, החליטו לבנות עיר, לימים פרצה ביניהם מריבה ורומולוס רצח את אחיו. העיר רומא, הוקמה על ידו (על פי האגדה) בשנת 753 לפנה"ס וקרויה על שמו.

בתקופת שלטונם של שבעת המלכים הרומים התרחבה לה רומא לגבעות הסמוכות והפכה לעיר שבע הגבעות. בשנת 510 לפנה"ס מרדו אצילי רומא, הדיחו את אחרון המלכים וייסדו את הרפובליקה בה שלטו נציגי העם ב-500 השנים לאחר מכן, ידעה רומא מלחמות ותהפוכות רבות באויבים מבית. אט אט פשטה השפעתה של רומא על איטליה כולה והיא הפכה למעצמת העולם העתיק.

המשטר הרפובליקני הגיע לקיצו בשנת 49 לפנה"ס, כשיוליוס קיסר ומצביאיה של רומא תפסו את השלטון וייסדו את הקיסרות. יריבים פוליטיים רצחו אותו בשנת 44 לפנה"ס, ב-31 לפנה"ס לאחר מאבקים רבים, כבש את כס הקיסרות אחיינו של יוליוס- אוקטבינוס, שהסב את שמו לאוגוסטוס ("הנשגב"). הקיסר אוגוסטוס שם קץ למלחמות האזרחים ברומא, בנה מקדשים פגנים ועודד את העולם התרבותי כמו את המשוררים שעליהם היה להלל את עברה של רומי.

מאז קמו ונפלו קיסרים אחרים ובשנת 64 לספירה כילתה שריפת ענק חלק גדול ומכריע של העיר. בבנייתה מחדש של העיר, הקים לעצמו הקיסר נירון ארמון זהב, שיפץ את הפנתאון ובנה את אחוזת טיבולי המרהיבה (Castel Sant'Angelo).

במאה ה-2 לספירה הגיעה רומא לשיא גדולתה כאימפריה ולשיא זוהרה כעיר, אך זמן קצר לאחר מכן, נתקפה בידי שבטים ברברים שניצלו לטובתם את מאבקי הכוח הפנימיים שהתחוללו בתוכה. מאבקים אלו העלו לשלטון 25 קיסרים בתקופה של 74 שנים בלבד. אסונות טבע החלו פוקדים את האימפריה הרומית, מגיפות קטלניות, ושוב בשנת 283 לספירה כילתה שריפה את הפורום.

בשנת 312 התנצר הקיסר קונסטנטינוס, הוא הכריז על הנצרות לדת הרשמית והעביר את מושבו לביזנטיון (הלו היא איסטנבול), ושינה את שמה לקונסטנטינופול. הקיסרות הרומית התפצלה לשניים, האימפריה הביזנטית שבירתה קונסטנטינופול והאימפריה המערבית, שבירתה הייתה רומא.

במשך 200 שנה הידרדר מצבה של האימפריה ותאריך נפילתה הרשמי נקבע כשנת 476 לספירה. האפיפיורות הייתה למנהיגות הנוצרית קתולית ברומא ולכוח השולט, האפיפיור לאו ה-1 והאפיפיור גרגוריוס הגדול בנו כנסיות, מנזרים וארמונות ומילאו תפקיד היסטורי בתהליך שיקומה של רומא.

האפיפיורים היו גם פטרוני אומנות, הם העסיקו אמנים מפורסמים לתקופתם לתכנון ובניית כיכרות, מזרקות וארמונות, לציורי קיר ופיסול. הרנסנס פרח בימי כהונתם של האפיפיורים ניקולאס ה-5 ויוליוס ה-2 שהחלו בבניית בזיליקת סן פייטרו מה שהמשיך עם ציורי הפרסקו של מיכאלאנג'לו בקפלה הסיסטינית.

בשנת 1527 נשרפה שוב העיר ונבזזה- הפעם בידי צבאו של קארל ה-5 לבית הבסבורג. הכנסייה התגברה על האסון והפכה שוב את רומא לעיר יפהפייה.

שלטונם של האפיפיורים הסתיים בעקבות המהפכה הצרפתית, צבאותיו של נפוליאון הגיעו לרומא והקימו רפובליקה, בשנת 1804 לא נותר לאפיפיור פיוס ה-7 אלא להכתיר את המצביא הצרפתי לקיסר.

במאה ה-19 פרח הפטריוטיזם האיטלקי, ששאף להפוך את אוסף הנסיכויות הקטנות שהרכיבו את איטליה למונרכיה עצמאית אחת גדולה. ב-20 בספטמבר 1870 הופקעה רומא מרשות האפיפיור והפכה לבירת איטליה המאוחדת תחת שלטונו של המלך ויטוריו עימנואלה מסאבויה.

במלחמת העולם ה-1 לחמה איטליה לצידן של בריטניה וצרפת נגד אוסטריה וגרמניה. למרות הניצחון, שרר במדינה תסכול לאומי משום ריבוי הקרבנות. בשנת 1925 משבר כלכלי חמור הביא לעלייתה של התנועה הפשיסטית הלאומנית. ב-1922 נבחר בניטו מוסוליני לתפקיד ראש הממשלה, המדינה שינתה פניה לדיקטטורה בראשותו שכונה מעתה ה"דוצ'ה" והמלך נשאר בכיסאו רק כסמל לאומי.

לפני מלחמת העולם ה-1 מנתה אוכלוסייתה של רומא יותר מחצי מליון נפשות, עד סוף המאה ה-20 הוכפל מספר התושבים. בתקופת השלטון הפשיסטי נערכו בעיר חפירות ארכאולוגיות נרחבות בהן נחשף עברה הקדום. מוסוליני הורה לסלול את הדרך המובילה לוותיקן- ויה דלה קונצ'יליציונה להנצחת שמו. עבודות הבנייה פגעו בשרידים הארכאולוגיים הרבים שהיו באזור.

בשנת 1929 חתם מוסוליני על הברית הלטרנית: הסכם בין המדינה לכנסייה שיצר הפרדה ברורה בין רומא לוותיקן שניתן לריבונותה של האפיפיורות.

כמו כן, הכריז על הנצרות הקתולית כעל הדת הרשמית של איטליה. ב-1938 אימצה איטליה חוקים גזעניים נגד 57 אלף היהודים שגרו בה, רבים מהם התגוררו ברומא, בשל שותפותה לגרמניה הנאצית במלחמת העולם ה-2. איטליה סבלה מהרס לו גרמו שותפיה הגרמנים וצבאות בעלות הברית. ב1944 רומא שוחררה.

בשנת 1946 בעקבות משאל עם, בוטלה המלוכה ואיטליה הפכה שוב לרפובליקה דמוקרטית. רומא הפכה לחוד החנית של תחיית הכלכלה האיטלקית. העיר נבנתה מחדש, עברה תהליך מודרניזציה, בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 הייתה לעיר ואפנתית ותוססת, תקופה שתועדה בהרחבה בסרטו הידוע של פליני "לה דולצ'ה ויטה"- החיים המתוקים. בשנות ה-80 הגיע מספר תושביה של העיר לשיא של 2.8 מליון ומאז, בשל מגמת הפרבור, נמצאת כמות התושבים במגמת ירידה איטית. לקראת המילניום השני ידעה העיר תנופת בנייה חסרת תקדים שהותירה בה מאות מבנים חדשים ומשוחזרים.

תיירות:

למעלה מ-40 מליון תיירים מבקרים באיטליה מדי שנה. מספר זה הופך את איטליה למדינה עם מספר התיירים החמישי בגולו בעולם. רוב התיירים פוקדים את המקומות הקדושים והעתיקות של איטליה. עם הערים המתוירות ביותר נמנות רומא, ונציה, פירנצה, נאפולי, מילאנו ופיזה. עם האתרים הפופולריים במדינה נמנים הקולוסיאום והפורום הרומאי שברומא, הגלריות של פירנצה, היכל ורונה, העיר השרופה-פומפיי, החוף האמלפיטאני ומחוז טוסקנה.

טלפון ותקשורת:

הקידומת של איטליה היא 39

הקידומת של רומא 06

כדי לחייג מרומא החוצה לשיחה בינלאומית יש לחייג 00, אחר כך את קוד המדינה ואז את קוד העיר בהשמטת ה-0 ולבסוף את המספר עצמו.

הדרך הנוחה ביותר לביצוע שיחות היא מטלפונים סלולריים, בקניית חבילה מראש מהארץ או כרטיס סים מאחת מרשתות הסלולר של רומא (TIM,VODAFONE,TRE..) במחיר מינימום של 20 אירו.

אינטרנט: הדומיין האיטלקי מסתיים באותיות it

שעות פעילות:

השגרה האיטלקית מתחילה באופן כללי בין 09:00-10:00 עד לשעת המנוחה (13:00) ושוב מתחדשת בשעה 16:00 עד 19:00, כמובן שאין זה חל על האזורים היותר מתוירים.

חברות תעופה

אל על

שעות פעילות

ראשון - חמישי: 08:30 -16:45

ערבי חג: 08:30-12:45

בימי ו' המשרדים סגורים

טלפון 03-9771111

ירושלים

הגן הטכנולוגי, בניין המגדל, קומה 4, מלחה

כתובת: אגודת ספורט הפועל 2 , מלחה, 9695102 ירושלים

הזמנות: 02-6770201, 02-6770204, 02-6770206

פקס: 02-6770255

שעות הפתיחה: ימים א' עד ה' 08:30 - 16:45

יום ו' - סגור

תל אביב

שדרות רוטשילד 27

הזמנות: 03-9714942-8

פקס: 03-6203698

באר שבע

רחוב מקס נורדואו 1

הזמנות: 08-6231855, 08-627662

08-6270660 , 08-6237193

פקס: 08-6282697

ארקיע

מוקד תמיכה להזמנות אינטרנט

טלפון: 03-6903456

web@arkia.co.il

ימים א'-ה' 08:00-22:00

יום ו' 08:00-15:00

יום ש' 10:00-19:00

מרכז הזמנות

טלפון: 03-6903333

שירות לקוחות

ימים א'-ה' 09:00-17:00

customer.service@arkia.co.il

פקס: 03-6903311

ספורט

הספורט החשוב באיטליה הוא בעיקרו כדורגל, הליגה והמועדונים באיטליה הם מהטובים בעולם.

לדוגמה - מילאן, יובנטוס, רומא ולאציו.

לרכישת כרטיסים למשחקים היכנסו לקישור הבא:

http://www.asroma.com/it/biglietti/acquista-i-biglietti

חגים ופסטיבלים

ינואר

Capodanno

ראשון לחודש חוגגים את תחילתה של השנה האזרחית החדשה, האיטלקים חוגגים עד אור הבוקר עם זיקוקים וארוחות מושקעות הכוללות ריזוטו וצימוקים עם פרוסקו, רוב העסקים נסגרים מוקדם.

Epifania

שישי לחודש חוגגים חג המבוסס על ביקור שלושת החכמים את ישו התינוק. הסעודה המסורתית הנקראת "לה בפאנה" קרויה על שם אישה, המופיעה באגדה המספרת על כך שעפה היא על מקל מטאטא בעודה מחלקת מתנות לילדים בכל רחבי איטליה, רוב העסקים נסגרים מוקדם.

פברואר

Carnival in Venice

הקרנבל של ונציה הוא פסטיבל שנתי המתקיים בוונציה 40 ימים לפני חג הפסחא. זהו קרנבל מרהיב ומאופיין בתהלוכות ונשפי מסכות שנעשו באקדמיה למסכות, ומלווה במוזיקה ומסיבות. מסכות תמיד היו בולטות במיוחד בקרנבל הוונציאני. המסכות הונציאניות יכולות להיות עשויות מעור, פורצלן או מזכוכית.

Festa di san't Agata

תושבי קאטאניה ותיירים רבים מתהלכים בעקבות פסל חצי גוף עליון העשוי כסף ומשובץ יהלומים מיוחדים אשר מסמלים את שרידיה של אגאתה הקדושה

הקרנבל מתקיים בין השלישי לחמישי לחודש.

מרץ

Maratona di Roma

תחרות המרתון השנתי המתקיים בעיר, זהו ארוע גדול וחשוב בעיר ומלווה בחגיגות מעניינות. רוב חלקי מרכז העיר סגורים לתנועה כל העסקים פתוחים כרגיל.

Giornata di Primavera

עשרים ואחת לחודש חוגגים את היום הראשון של האביב, מקשטים את המדרגות הספרדיות ועוד המון אתרים בעיר בפרחים צבעוניים, עסקים פתוחים למחצה.

אפריל

Pasqua

חג הפסחא הוא חג לאומי המנציח את תחייתו של ישו, כפי שנכתב בכתבי הקודש הנוצריים. מתקיימות תהלוכות של פסלי ישו ומרים.

זהו יום חג לאומי ומתקיים תמיד, גם ביום ראשון.

Pasquetta

חג לאומי זה מתקיים יום אחרי חג הפסחא, ביום שני. יום זה הוא חלק מחגיגות חג הפסחא הנחגגות בכל רחבי המדינה. זהו זמן פופולרי עבור האיטלקים לצאת לביקור ולפיקניקים בכפרים ובעיירות עם משפחות וחברים.

Venerdi Santo

יום שישי הטוב הוא יום דתי של קיום מצוות המתקיים אחרי חג הפסחא והיום השני של פסחא. יום זה מנציח את צליבתו ומותו של ישו, כפי שנכתבו בכתבי הקודש הנוצריים. איטלקים רבים מציינים את היום בארוחת דגים מסורתית ולעתים אף בהשתתפות בתהלוכות דתיות.

Maratona di Milano

.תחרות המרתון השנתי המתקיים בעיר, זהו ארוע גדול וחשוב בעיר ומלווה בחגיגות מעניינות. רוב חלקי מרכז העיר סגורים לתנועה כל העסקים פתוחים כרגיל

Natale di Roma

עשרים ואחת לחודש חוגגים את לידתה של העיר רומא על פי האגדה של רומולוס ורמוס, מתקיימות תערוכות של גלדיאטורים וחיילים רומיים לצד תהלוכות

.רוב העסקים פתוחים כרגיל

Liberazione

בעשרים וחמש לחודש מזכירים את יום השחרור, שמסמן את נפילת הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית של מוסוליני וסיום הכיבוש הנאצי באיטליה לקראת סוף מלחמת העולם השנייה.

La Festa di San Marco

חג סנט מרק הוא חג שנתי בוונציה, הנחגג ב- 25 באפריל. יום זה מכבד את סנט הקדוש מרקו הפטרון של העיר, החופף עם יום השחרור. אחת מן האטרקציות הבולטות ביום זה היא מירוץ סירות בין משיטי הגונדולות, בזמן שהם משיטים נוסעים. נראה ביום זה פסטיבלים, קונצרטים ושווקים.

מאי

Festa dei Lavoratori

הראשון לחודש, זה היום המושלם לקיים הפגנות ומחאות לשיפור תנאי העובדים. רבים מנציחים את ההישגים החברתיים והכלכליים של תנועת האיגוד המקצועי לעבודה. כמעט כל העסקים סגורים.

יוני

Festa della Repubblica

שני לחודש חוגגים את יום הרפובליקה בכל שנה. היום בו הצביעו האיטלקים לביטול המלוכה.

בשנת 1946 בכדי שמדינתם תוכל להפוך לרפובליקה. איטלקים רבים אינם עובדים באותו היום ומציינים אותו בטקסים רשמיים ובתהלוכות צבאיות, טקס הנחת זר על ידי נשיא הרפובליקה על קבר של חייל האלמוני שבויטוריאנו, רוב העסקים סגורים באותו היום.

La Festa di San Giovanni

חג סנט ג'ון הוא חג שנתי בערים האיטלקיות פירנצה, טורינו וגנואה המתקיים ב- 24 ביוני. יום זה מכבד את זכרו של סנט ג'ון, הידוע גם כיוחנן המטביל. בפירנצה, מתקיים במרכז העיר מצעד מסורתי, ואחריו מופע זיקוקים מעל לנהר הארנו בערב.

La Festa di San Pietro e Paolo

חג סנט פיטר וסנט פול הוא חג שנתי ברומא, המתקיים ב- 29 ביוני בכל שנה. יום זה מקדש את הקתולים הקדושים פטרוס ופאולוס באמצעות טקסים דתיים שמקיים האפיפיור שבכנסייה הקתולית ברומא.ישנו מופע אור קולי מרהיב המוקרן על הבזיליקה ומשלב זיקוקים.

יולי

Palio di Siena

מתקיים מרוץ סוסים פעמיים בכל שנה, ב- 2 ביולי וב- 16 באוגוסט בסיינה, בו עשרה סוסים ורוכבים, הלבושים באופן ססגוני במיוחד,

המייצגים 10 מתוך 17 הרבעים בעיר.

אוגוסט

Assunzione

חג בחמישה עשר לחודש ומסמל באמונה הקתולית את את היום שאלוהים העלה לשמים את גופתה של מריה. יום זה כולל תהלוכות של אנשים הנושאים את פסלי מרים אמו של ישו.

Mostra del Cinema di Venezia

פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ונציה שנערך בלידו ומארח כוכבי קולנוע מרחבי העולם.

ספטמבר

Venice International Film Festival

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בוונציה הוותיק ביותר בעולם. שהוקם על ידי הרוזן ג'וזפה וולפי בשנת 1932 ומתקיים מדי שנה לקראת סוף אוגוסט או תחילת ספטמבר על האי לידו שבוונציה.

הקרנת הסרטים מתקיימת בכיכר הקולנוע ההיסטורית באי. הפסטיבל הוא אחד היוקרתיים ביותר בעולם הקולנוע והוא מהווה חלק מהביאנלה של ונציה, הנחשבת לאחת מהתערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם.

נובמבר

Tutti i Santi

יום כל הקדושים הוא חג דתי וציבורי באיטליה המתקיים ב- 1 בנובמבר בכל שנה. יום זה חוגג את זכרם של כל הקדושים הקתולים. ביום זה נהוג להחליף מתנות ולבלות בחיק המשפחה והחברים.

דצמבר

Immacolata

חג ההתעברות ללא רבב ו\או לידת הבתולין הוא חג לאומי איטלקי הנחגג מדי שנה ב- 8 בדצמבר. המציין את מרים, שבירך אותה אלוהים בחיים "ללא חטא" על פי האמונה הקתולית. ביום זה חשוב לפקוד את הכנסיות על מנת לכבד את מרים אשר לפי אמונתם הנה קדושה ונטולת חטאים.

Natale

איטלקים רבים חוגגים את הולדתו של ישו הנוצרי בחג המולד המתקיים ב- 25 בדצמבר בכל שנה. באיטליה נמשך החג למספר שבועות עד לחג ההתגלות

נהוג כי ילדים בחג זה יכתבו מכתבים לאב חג המולד בהם יבקשו מתנות.

San Silvestro

ערב השנה החדשה, הידוע גם כחג סנט סילבסטר באיטליה מתקיים ב- 31 בדצמבר. איטלקים רבים אוהבים לחגוג את הסילבסטר עם מציגי זיקוקים, פסטיבלים, מדורות, קונצרטים ומסיבות.

ויזות

לבעלי דרכון ישראלי אין צורך להנפיק " ויזה " לאיטליה, האשרה ניתנת לשהייה עד 3 חודשים

שגרירות ישראל ברומא איטליה

Via Michele Mercati 14 Rome 00197

טלפון: 39-36198586+

דרכי הגעה: רכבת חשמלית מספר 19, 3

Hotel Aldrovandi-בסמוך למלון אלדרובנדי

שטח שיפוט

איטליה, מלטה וסן מרינו

שעות קבלת קהל לשירות קונסולרי

ימים ב' עד ו' בין השעות 09:30 - 12:30

*יש לתאם פגישה טרם הגעתכם למחלקה הקונסולרית

שעות מענה טלפוני לקבלת שירות קונסולרי:

בין השעות 10:00 09:00

ובין השעות 14:00 12:00

דואר אלקטרוני של המחלקה הקונסולרית לפניות הציבור

consular@rome.mfa.gov.il

מספרים לעת חירום:

באיטליה, מספר הטלפון החירום זמינים מכל מכשיר ובכל שעה

113 - Polizia

112 - Carabinieri

118 - Ambulanza

טלפון של השגרירות

39-06-36198500+

חדר מצב משרד החוץ משמש כמרכז שליטה,דיווח ותיאום במצבי שגרה וחירום

מרכז מצב מאויש ופעיל בכל ימות השנה 24\7 ומסוגל לתת מענה ראשוני

לפניות של גופים ואזרחים בכל זמן נתון, וערוך לפעילות במצבי שיגרה וחירום

97225303155+

matzav@mfa.gov.il

הקהילה היהודית

קהילה רומאית

Emanuele Di Porto :סגן מזכיר

Largo Stefano Tache – 00186 :כתובת

מרכזייה: 06 6840061

E-mail: info@romaebraica.it

מזכירות ומרשם

טלפון:06-68400635

06-68400684 :פקס

E-mail: segreteria@romaebraica.it

משרד יחסי הציבור - בתיאום מראש

06- 68400636 :דניאלה

E-mail: urp@romaebraica.it

בית חב"ד פיאצה בולוניה

.חב"ד פיאצה בולוניה מתפעל מוקד מידע, מייל ואתר אינטרנט עם פירוט המלא של בתי כנסת, מקומות כשרים, ובתי מלון בקרבתם תמצאו בקישור הבא:

www.chabadroma.org

www.jewishrome.com

טלפון: 3338130919

מטבע ושערי חליפין

Euro

(מתחלק ל-100 צ'נטיסימי)

הבנקים הם המוסדות האמינים ביותר, אך לא בהכרח ניתן להמיר שם מטבע. משיכת מזומנים ניתן בכרטיסי אשראי בין לאומים, חלקם גובים עמלה על המחאות העלולות להגיע ל- 7 אירו. מומלץ להגיע עם שטרות עם ערך נמוך ולא כדאי לשאת סכומים גדולים במזומן.

לידיעה, משרדי חלפנות הנמצאים במרכז העיר לא פורטים אירו באירו. מומלץ תמיד לבדוק את שערי החליפין לפני שבוחרים איזה מטבע לקחת. כדאי להגיע לאיטליה עם אירו כבר מהארץ בכדי להימנע מבעיות תורים בשדה התעופה ובתחנות הרכבת וכמובן בהיבט של זיוף.

שקעים חשמליים

רשת החשמל ברומא היא כמו בארץ, 220 וולט

באיטליה ניתן להשתמש במספר סוגי שקעים

CEE 7/16

CEE 7/4 7/5

CEE Schuko

אזהרה: יש לבדוק את המתח הרשום על יד השקע כדי למנוע פגיעה במכשיר

מזג אויר

אביב:

החל מאמצע מרץ, נמשך בחודשים אפריל ומאי הטמפרטורות נוחות אבל הלחות מעט גבוהה

קיץ:

בחודשים יוני, יולי ואוגוסט, אלו הם החודשים החמים ביותר, שטופי שמש, לחות גבוהה מאד

סתיו:

בחודשים ספטמבר ואוקטובר, קריר אבל נעים, בהיר ולעתים גשום

חורף:

בחודשים נובמבר, דצמבר, ינואר, פברואר ומרץ, אלו הם החודשים הקרים ביותר

החורף ברובו קר מאד ועם טמפרטורות שיורדות לעתים מתחת לאפס.

תחבורה

אוטובוסים:

קווי האוטובוס ברומא פועלים כל השבוע, בשעות 23:00-6:00. ישנם קווים אחדים הפועלים בשעות הלילה, בתדירות נמוכה, ומסומנים ב-N בשעות 00:00-05:30

אם רכשתם את הכרטיס הזול ביותר, תוכלו להחליף אוטובוסים ללא הגבלה במשך 100 דקות. במידה ולאחר 100 דקות של נסיעה אתם עדיין על האוטובוס - יש להחתים כרטיס חדש בנוסף בכדי שתוכלו להמשיך בנסיעה עד ליעדכם. את כרטיסי האוטובוס יש לרכוש מראש והם נמכרים בכמה נקודות מכירה:

בקיוסקים - Tabacchi הנושאים עליהם את השלט - T בגדול ומואר, בדוכני העיתונים, במכונות שבתחנות הרכבת התחתית ובתחנה המרכזית - טרמיני.

אוטובוס תיירים:

אוטובוס התיירים מסייר בין כל האטרקציות המרכזיות של העיר, לכל נוסע אוזניות אישיות דרכן אפשר לשמוע הדרכה במספר שפות שונות.

האוטובוסים בדרך כלל בעלי שתי קומות, כאשר הקומה השנייה פתוחה ומאפשרת תצפית וצילום מצוינת. ניתן לרדת מהאוטובוס בכל אחת מהתחנות לאורך הסיור ולעלות לאוטובוס הבא. הכרטיס הוא חופשי ל 24 או 48 שעות. ישנן מספר חברות שמפעילות את האוטובוסים ,לרוב תחילת הקו הוא בתחנה המרכזית

Termini, ויוצאים כל 10-15 דקות, בין השעות 9:00 ל- 19:00. המחירים נעים מ 10-22 אירו לכרטיס ליום, ניתן לרכוש כרטיסים באוטובוס ובעונה עדיף להזמין מראש.

חשמליות:

קווי הרכבת החשמלית (טראם), שהיו פעם אמצעי התחבורה הנפוץ בעיר, הם כיום מרכיב תעבורתי לא מבוטל ברומא. שישה קווי חשמלית פועלים בה:

2, 3, 5, 8, 14, 19. החשמליות שייכות אף הן לחברת ATAC, ושיטת התשלום בהן זהה לזו הנהוגה באוטובוסים ובמטרו.

רכבת תחתית:

בימים אלו סוללים את הקו השלישי בעיר,צבע הצהוב - C, וזה בשל השרידים הארכאולוגיים הרבים החבויים בקרקעיתה של רומא.

הקו האדום והקו הכחול המצטלבים בתחנת המרכזית - טרמיני. הרכבת הראשונה יוצאת ב-5:30 בבוקר והאחרונה ב-23:30.

הכרטיסים נמכרים במזומן ) שטרות ומטבעות ( דרך מכשירים אוטומטים בלובי הכניסה טרם הירידה לכוון הרכבות.

זכרו שבמטרו ניתן להשתמש רק פעם אחת. בטווח הזמן שנותר ניתן להשתמש בטרם ובאוטובוסים.

הכניסה לתחנות מצוינת באות M גדולה ואדומה, במקום יש כרטיסנים עם מערכת בקרת כניסה. קנס באוטובוס, טראם או רכבת יכול להגיע ל 110 אירו

הכרטיסן מנפיק את הקנס במקום ובנוכחות שוטר שאותו משלמים בבנק הדואר.

מי שקיבל וישלם תוך שלושה ימים "יהנה" מ50% הנחה.

רכבות עירוניות:

ברומא פועלות רשת רכבות המקשרות בין העיר לפריפריה. הקווים אומנם איטיים אך למרות זאת השימוש בהם חוויתי.

מוניות:

מוניות ברומא לא חסר ואינן זולות, ובשעות העומס או כשיורד גשם כמעט ואי אפשר למצוא מונית פנויה. כל המוניות ברומא לבנות, מסומנות במספר סידורי המופיע על הדלת ולכולן יש מונה, שיש לוודא שהנהג הפעיל בתחילת הנסיעה. הנהג מוסיף תשלום נוסף לכל מזוודה ולא נהוג לשלם תשר.

אפשר להזמין מוניות בטלפונים הבאים: 06-8822; 06-6645; 06-5551; 06-4994; 06-4157; 06-3570.

רכב:

שימו לב !!! רכבים לא מורשים אינם יכולים להיכנס למרכז ההיסטורי ולאזורים נוספים הנקראים ZTL קיצור של Zone Traffico Limitato.

מי יכול להיכנס?

מוניות לבנות, רכבי אשכול - תיירים, נותני שרותים, כוחות שיטור והצלה ותושבים שגרים במרכז העיר שלהם אישור מהמעיריה.

רכב שאנו שוכרים ומקבלים אותו מאחת הסוכנויות להשכרת רכב  לא רשאי  להיכנס לאזורים אלו - למרות שהמלון שלנו נמצא באזור -ZTL

לנוסעים בניגוד לחוק ניתנים דו"חות אוטומטיים אשר יגיעו אליכם לארץ דרך סוכנות השכרת הרכב. בדרך כלל הדו"ח משולם דרך כרטיס האשראי שלכם בהסכמתכם דרך חברת ההשכרה.

*העיר סובלת ממצוקת חניה וכמעט שאין בה מקומות חניה ללא תשלום.

אופנועים וקטנועים:

חברות רבות מספקות שירותי השכרת קטנועים, אופנועים וריקשות. זו אחת הדרכים המהנות והטובות בכדי לכסות שטח גדול בפרק זמן קצר. הכניסה מותרת במרכז ההיסטורי והחניה ללא תשלום במקומות המיועדים לכך. נדרש להציג כרטיס אשראי ורישיון נהיגה בר תוקף ולבני 18 לפחות.

המחיר כולל גם קסדה, שרשרת ומנעול דיסק.

רישיון נהיגה:

באיטליה ניתן לנהוג ברכב פרטי עם רישיון נהיגה ישראלי בלבד לתקופה של עד שנה, אך עדיין יש צורך בהוצאת רשיון בינלאומי בממסי

אופניים:

למרות הגבעות ברומא, נחמד ומומלץ לטייל באתרים ובפינות הנוי הרבות שלה על אופניים. שבילים מותאמים לרכיבה אפשר למצוא בפארקים הפזורים בעיר.

סוגי כרטיסים:

BIT - INTEGRATED TIME TICKET€ 1,50

CIS - INTEGRATED WEEKLY TICKET (€ 24,00)

ROMA 24H HOUR TICKET (€ 7,00)

ROMA 48H HOUR TICKET (€ 12,50)

ROMA 72H HOUR TICKET€ 18,00)

שיחון

כללי

אני - איו - Io

את/ה - טו - Tu

הוא / היא - לואי / לאי - Lui / Lei

אנחנו - נואי - Noi

אתם / אתן - וואי - Voi

הם / הן - לורו - Loro

אחר צהריים טובים - בואון פומריג'ו - Buon Pomeriggio

איפה? - דובה? - ?Dove

איני מדבר/ת איטלקית - איו נון פארלו ל'איטליאנו - Io non parlo l'italiano

את/ה מדבר/ת אנגלית? - לאי פארלה אינגלזה? - ?Lei parla inglese

בבקשה - פר פבורה / פר פיאצ'רה - Per favore / Per piacere

בוקר טוב - בואון ג'ורנו - Buon giorno

בתיאבון - בואון אפטיטו - Buon appetito

חג שמח - בואונה פסטה - Buona festa

טוב )להסכמה( - וה בנה - Va bene

יפה )זכר( / יפה )נקבה( - בלו / בלה - Bello / Bella

יש לי / אין לי - איו או / איו נון או - Io ho / Io non ho

כן - סי - Si

לא - נו - No

להזמין - אורדינרה - Ordinare

להתראות - אריבדרצ'י - Arrivederci

לילה טוב - בואונה נוטה - Buona notte

מה שמך? - קומה טי קיאמי? - ?Come ti chiami

מה שמו? - קימה סי קיאמה? - ?Come si chiama

מסוכן - פריקולוסו - Pericoloso

מעניין - אינטרסנטה - Interessante

מעשנים - פומטורי - Fumatori

לא מעשנים - נון פומטורי - Non fumatori

מתי? - קואנדו? - ?Quando

נשים / גברים - דונה / אואומיני - Donne / Uomini

סליחה - סקוזי / סקוזה - Scusi / Scusa

ערב טוב - בואונה סרה - Buona sera

פנוי / תפוס - ליברו / אוקופטו - Libero / Occupato

פתוח / סגור - אפרטו / קיוזו - Aperto / Chiuso

שביתה - שופרו - Sciopero

שלום - צ'או - Ciao

שקט / רועש - טרנקואילו / רומורוסו - Tranquillo / Rumoroso

שקט / רעש - סילנציו / רומורה - Silenzio / Rumore

מי הוא... - מי קיאמו... - Mi Chiamo

תודה - גרציה - Grazie

תשר )טיפ( - מנצ'ה - Mancia

מזג אוויר

גשם - פיאוג'יה - Pioggia

חם - קאלדו - Caldo

כובע - קפלו - Capello

מטרייה - אומברלו - Ombrello

מעונן - נובולוסו - Nuvoloso

ערפל - נבייה - Nebbia

קר - פרדו - Freddo

רוח - ונטו - Vento

שלג - נבה - Neve

שמש - סולה - Sole

מסעדות ובתי קפה

בית קפה - קפה - Caffe

בר - בר - Bar

מאפייה - פנטרייה - Forno / Panetteria

מטבח ביתי - קוצ'ינה קאזלינגה - Cucina casalingo

מטבח משפחתי - קוצ'ינה די פמיליה - Cucina di famiglia

מסעדה - ריסטורנטה - Ristorante

מסעדה עממית - טרטורייה - Trattoria

מסעדה צמחונית - ריסטורנטה וג'טריאנו - Ristorante Vegetariano

פיצרייה - פיצרייה - Pizzeria

קונדטוריה - פסטיצ'רייה - Pasticceria

שירות בעמידה - סרביציו אין פיידי - Servizio in piedi

שירות עצמי - סלף סרוויס - Self service

19/24

Rome's Roads הדרכים ברומא

במסעדה

אני מבקש - וורי אברה - Vorrei avere

ארוחה עסקית - פיאטו דל ג'ורנו - Piatto del giorno

ארוחת בוקר - פרימה קולציונה - Prima colazione

ארוחת ערב - צ'נה - Cena

ארוחת צהריים - פרנצו - Pranzo

הזמתי שולחן - או פרנוטטו און טבולו - Ho prenotato un tavolo

חשבון - קונטו - Conto

כוס - ביקיירה - Bicchiere

כיסא - סדיה - Sedia

כף - קוקיאיו - Cucchiaino

ליד החלון - ויצ'ינו אלה פינסטרה - Vicino alla finestra

מזלג - פורקטה - Forchetta

מלצר/ית - קמריירה - Cameriere / Cameriera

מערכת כלים - קופרטו - Coperto

מעשנים - פומטורי - Fumatori

לא מעשנים - נון פומטורי - Non fumatori

מאפרה - פורטצ'נרה - Portacrnere

מפה - טובליה - Tovaglia

מפית - טובליולו - Tovagliolo

סכין - קולטלו - Coltello

צלחת - פיאטו - Piatto

שולחן - טבולו - Tavolo

שירותים - טואלט / באניו - Toilettes / Bango

תפריט - איל מנו / לה ליסטה - Il menu / La lista

אוכל

אומצה - ביסטקה - Bistecca

בשר - קארנה - Carne

גבינה / גבינות - פורמג'ו / פורמג'י - Formaggio / Formaggi

דבש - מילה - Miele

דג / ים - פשה / פשי - Pesce / Pesci

חמאה - בורו - Burro

חרדל - סנפה / מוסטרדה - Senape / Mostarda

ירקות - ורדורה - Verdura

לחם - פנה - Pane

לימון - לימונה - Limone

מאודה - אל ופורה - Al vapore

מבושל - קוטו - Cotto

מטוגן - פריטו - Fritto

מלח - סלה - Sale

מנה אחרונה - דסר / דולצ'ה - Dessert / Dolce

מנה עיקרית - סקונדו - Secondo

מנה ראשונה - פרימו - Primo

מרק - מינסטרה / דזופה - Minestra / Zuppa

סלט - אינסלטה - Insalata

עוגה - דולצ'ה - Dolce

עוף - פולו - Pollo

פלפל - פפה - Pepe

פירות - פרוטה - Frutta

פסטה )אטריות( - פסטה - Pasta

רוטב - סלסה - Salsa

שמנת - פנה - Panna

תוספת למנה עיקרית - קונטורנו - Contorno

תות שדה - פרגולה - Fragola

תפוח עץ - מלה - Mela

תפוחי אדמה - פטטה - Patate

משקאות

בקבוק - בוטיליה - Bottiglia

חלב - לטה - Latte

יין - וינו - Vino

יין אדום - וינו רוסו - Vino rosso

יין הבית - וינו דלה קאזה - Vino della casa

יין לבן - וינו ביאנקו - Vino bianco

יין צונן - וינו פרסקו - Vino fresco

מים - אקואה - Acqua

סודה - אקואה גזטה - Acqua gassata

מים מינרליים - אקואה מינרלה - Acqua minerale

תה - תה - The

תה פירות - תה די פרוטה - The di frutta

תה צמחים - תה די ארבה - The di erbe

קפה

אספרסו - אספרסו - Espresso

מקיאטו - מקיאטו - Macchiato

קפה ארוך - קפה לונגו - Caffe lungo

קפה "מתוקן" )עם גראפה או סנבוקה( - קפה קורטו - Caffe Coretto

קפוצ'ינו - קפוצ'ינו - Capuccino

התמצאות

צפון - נורד - Nord

דרום - סוד - Sud

מזרח - אוריאנטה - Oriente

מערב - אוצ'ידנטה - Occidente

יציאה - אושיטה - Uscita

כניסה - אנטראטה - Entrata

כתובת - אינדיריצו - Indirizzo

מפה - קרטה - Carta

מפת דרכים - קרטה סטרדלה - Carta stradale

קדימה / אחורה - אבנטי / אינדייטרו - Avanti / Indietro

רחוב / קרוב - לונטאנו / ויצ'ינו - Lontano / Vicino

שמאל / ימין - סיניסטרה / דסטרה - Sinistra / Destra

סביבה ואתרים

אוטוסטרדה - אאוטוסטרדה - Autostrada

ארמון - פלאצו - Palazzo

אתר ארכיאולוגי - סיטו ארקאולוג'יקו - Sito archeologico

בית - קאזה - Casa

בית כנסת - סינגוגה / טמפיו - Sinagoga / Tempio

בניין - אדיפיצ'ו - Edificio

גינה - ג'רדינו - Giardino

גן - פארקו - Parco

גשר - פונטה - Ponte

טירה - קסטלו - Castello

כביש - סטרדה - Strada

כיכר - פיאצה - Piazza

כנסייה - קיאסה - Chiesa

כפר - וילג'ו / פאסה - Villaggio / Paese

מדרגות - גרדיני / סקליני - Gradini / Scalini

מספר - נומרו - Numero

נהר - פיומה - Fiume

עיירה - צ'יטדינה - Cittadina

עיר - צ'יטה - Citta

רובע - קוארטירה - Quartiere

שדרה - ויאלה - Viale

מגורים

אכסנייה - אוסטלו - Ostello

אכסניית נוער - אוסטלו דלה ג'ובנטו - Ostello della gioventu

ארוחת בוקר - פרימה קולציונה - Prima colazione

חדר - קמרה / סטנצה - Camera / Stanza

חדר זוגי - קמרה דופיה - Camera doppia

חדר ליחיד - קמרה סינגולה - Camera Singola

כולל/ת - אינקלוזו / אינקלוזה - Incluso / inclusa

מגבת - אשוגמאנו - Asciugamano

מזוודה - וליג'ה - Valigia

מיטה - לטו - Letto

מלון - אלברגו / הוטל - Albergo / Hotel

סדין - לנצואולו - Lenzuolo

פנסיון - פנסיונה - Pensione

קמפינג - קמפינג - Camping

בילויים וקניות

אופרה / יצירה - אופרה - Opera

זבן/ית - קומסו / קומסה - Comesso / Comessa

חנות - נגוציו - Negozio

טיול מאורגן - ג'יטה / טור אורגנידזטו - Gita / Tour organizzato

כמה זה עולה? - קואנטו קוסטה? - ?Quanto costa

כסף - סולדי / מונטה - Soldi / Moneta

כסף קטן - ספיצ'ולי - Spiccioli

כרטיס - בילייטו / סקדה - Biglietto / Scheda

מוזיאון - מוזאו - Museo

מחיר - פרצו - Prezzo

סיגריות - סיגרטה - Sigarette

פסטיבל - פסטיבל - Festival

קולנוע - צ'ינמה - Cinema

קונצרט - קונצ'רטו - Concerto

קופה - קסה / בילייטריה - Cassa / Biglietteria

שוק - מרקטו - Mercato

שוק אוכל - מרקטו אלימנטרה - Mercato alimentare

שוק פשפשים - מרקטו דלה פולצ'י - Mercato delle pulci

שוק עתיקות - מרקטו די אנטיקיטה - Mercato di antichita

תיאטרון - תיאטרו - Teatro

מאחלים לכם נסיעה טובה ושהות נעימה ברומא!