גלידה ברומא

גלידה ברומא זו אטרקציה בפני עצמה. יש אנשים שמגיעים במיוחד כדי להנות ממנה, והרבה ממנה. יש ירידים כל כמה חודשים ברומא עם תחרויות בין גלידריות, טעמים מחודדים, כל הזמן יותר ויותר טוב. התחום הזה לא יודע שובע וטוב שכך ומתפתח כל הזמן, גם במיכון, גם בטעמים וגם בשינוי המוצרים עצמם.
למעשה איש אינו יודע מתי והיכן הומצאה לראשונה הגלידה…!
קצת היסטוריה:
חוקרים מעריכים, כי עוד בזמנים קדומים ערבבו במקומות שונים בעולם שלג עם מיצי פירות כדי ליצור מאכל קפוא ומתוק. ככל הנראה, הגלידה הגיעה למערב אירופה מסין, אולם לא בזכות מרקו פולו, אלא באמצעות סוחרים שנדדו ממזרח למערב. הגלידות הראשונות היו עשויות ממים ופירות (כיום נקרא מאכל זה בשם "סורבה"), אולם במאה ה-17 התחילו להכין באירופה גלידות על בסיס חלב.
בעבר הייתה הגלידה מעדן יוקרתי, שרק העשירים יכלו להרשות אותו לעצמם, בגלל שכדי להכין אותה היו צריכים להשיג קרח טבעי, שהיה נדיר ויקר ברוב המקומות. אולם, המצאת הקירור במאה ה-19 אפשרה לייצר קרח בזול, והגלידה הפכה למעדן עממי.
עדויות ראשונות למאכלים קפואים הופיעו כבר בתקופת ממלכת פרס, אז נהגו להוסיף מיץ ענבים לשלג או קרח, שנשמר מהחורף במחסנים תת-קרקעיים. הסינים הם הראשונים שעליהם ידוע שהכינו גלידה על ידי ערבוב של מיצי פירות וקרח. מסין עברה הגלידה על ידי הערבים לרומא, ברומא השתמשו באותם מרכיבים ואף הוסיפו דבש.
כמו כן ידוע על נירון קיסר שאחסן מתחת לארמונו קרח בשביל "הקינוח המתוק" לאחר מכן עברה הגלידה לצרפת שם הוסיפו לה גם חלב והיא הייתה דומה לגלידה של ימינו. בשנת 1843 המציאה עקרת בית אמריקאית מכונה ידנית לייצור גלידה, אך הפטנט נרשם מספר שנים לאחר מכן על שמו של אמריקאי אחר. ב-1903 הומצא גביע גלידה העשוי ופל וב-1922 הומצא מקל הגלידה, שממנו התפתחה תעשיית הארטיקים והשלגונים.
אז לכל הפודיז שלנו, חובבי הגלידה או אלו שרוצים לדעת מה מוצאים בגלידה האיטלקית, הנה לכם רשימה של הגלידריות הטובות ברומא שלא כדאי לפספס!
טיפים קצרים:
  • לא מומלץ להתפתות לגלידריות ברומא שמציעות מגוון רחב (מדי) של טעמים, לא בכך נמדדת גלידה טובה, אלא בעיקר בזכות הטריות שלה, הרכיבים האיכותיים וההקפדה על שמירת הגלידה בתנאים נכונים. ברומא תמצאו גלידריות מכל סוג (גם כאלו שפחות טובות) והמחיר שלהן מתחיל מיורו אחד (לילד, טעם אחד) וממשיך משם ל-2.5 יורו (שני טעמים) ומעלה. לא נהוג באיטליה לבקש לטעום מהגלידות, ואם ממש חייבים אז תטעמו מעט, רק כדי להבין אם הגלידה לטעמכם או לא.
  • לא בכל הגלידריות מחיר הקצפת כלול במחיר הגלידה, אז אם תרצו להוסיף כדאי לבקש בעת התשלום.אם אתם חולי קצפות, אל תשכחו לבקש DOPPIA PANNA כך שתקבלו קצפת בתוך הקונוס ומעל הגלידה, כיף!
  • היום ניתן למצוא ברוב הגלידריות ברומא פתרונות למי שמחפש גלידה ללא גלוטן או ללא סוכר, גלידה טבעונית ברומא, עם חלב סויה, חלב ללא לקטוז, ללא ביצים… בעיקר בגלידריות היותר מודרניות וגם גלידריה כשרה.
הכי חשוב, לקקו בהנאה וחשבו קלוריות רק אם ממש חייבים. תהנו!
גלידריות מומלצות ברומא:
מוסד של ממש, אפשר לראות את תהליך ההכנה במקום, הגלידה אומנם לא מהאהובות עלינו אך היא בין המפורסמות ביותר בעיר, והיא ציון דרך כגלידריה מומלצת ברומא.
שנת פתיחה:  1900
כתובת: via Uffici dei Vicario 40 Rome
Tel +39 06 6991243
​שעות פתיחה: 07:00-00:00
​בדיוק כמו פיצה, אי אפשר לומר- הגלידה הכי טובה ברומא, אך היא מצויינת! יש שם גם קרפים, קראמבל עם גלידה, עוגות גלידה…
 שנת פתיחה: 1947
כתובת: via Venti Settembre 6 Rome
Tel +39 06 42020828
​שעות פתיחה: 10:30-00:00
אחת הגלידריות הכי אוואנגרדיות שיש לרומא להציע, טעמים מיוחדים ואיכות גבוהה.
לחובבי גלידות בטעמים מיוחדים, שילובים מוזרים אבל טעימים ומתפיעים
זוהי רשת, הכנסו לאתר למציאת הסניף הקרוב אליכם
כתובת: Via Laurina, 10
 Tel +39 06 3265 2238
​שעות פתיחה:12:30-20:30
אם תקראו את המילה הפוך מימין לשמאל תקבלו את המילה ג׳לטו, משמעותה גלידה כמובן. גלידריה שקיבלה הרבה פרסים, גלידת בוטיק מצויינת באזור טראסאברה, אל תפספסו אותה!
כתובת: Via di S. Cosimato, 14a
​שעות פתיחה: 12:00-00:00
עוד גלידריה ממש במרכז רומא, שהתענוג הגדול בה הוא השוקולד שמצפים אותה ומתקשה עם המפגש הקר. גלידה מצויינת.
כתובת: Via del Governo Vecchio, 112
גלידה טבעונית, שלא תדעו שהיא טבעונית גם אחרי שתטעמו, היא על בסיס חומרי גלם רואו, חלב שקדים, וטעמים שוקולדיים מעולים.
כתובת: PIAZZA MATTE 14
זו רשת, יש סניפים נוספים, הסניף הזה נמצא ברובע היהודי.
גלידריה מומלצת ברומא, מבטאים את השם ונקי, זו רשת מאוד מוכרת ברומא,  בעיקר לשוקולדים, הגלידה טעימה אבל אל תשכחו שמדובר ברשת ממוסחרת, לא גלידת בוטיק. תוכלו גם לקנות שם שוקולדים הביתה. הסניף הכייפי ביותר הוא הסניף שבויה דל קורסו, גלידה ברומא עם קיר שוקולד מפתה במיוחד.
כתובת: Via Del corso 25
רשימת המסעדות המומלצות ברומא-ממש כאן!
מחפשים גלידריה כשרה? הנה רשימה של כל מה שכשר
מחפשים ממתקים? גם את זה כתבנו לכם, לחצו כאן
אטרקציות

הופעות באיטליה 2024

רשימת ההופעות הבינלאומיות באיטליה 2024, כשמתכננים לטוס לחו״ל כדאי לדעת מהם הארועים המיוחדים שעשויים להיות בימי השהות שלכם בעיר, אז קיבצנו לכם כמה מההופעות הטובות ביותר באיטליה.

קרא עוד »