4 ימים ברומא – מסלול טיול

בממוצע, אנשים בוחרים לטייל במשך שלושה או ארבעה ימים ברומא, ולכן הכנו עבורכם מסלול, תכנית כללית או שלד שתוכלו להבין איפה מתי ואיך כדאי להנות מרומא בארבעה ימים.
כיוון שרומא היא עיר מלאת תוכן, אטרקציות, אתרים ויופי ואין היא עיר לבילוי בלבד, אלא גם להעשרה עצמית ולמידה על היסטוריה ואומנות ששינו את העולם מקצה לקצה, אנחנו מאוד ממליצים להגיע מוכנים.
לדעת מראש מה רוצים להספיק ולראות, מתי עוצרים רגע ונהנים מהתרבות ומתי מעלים הילוך לעבר היעד הבא.
חשוב שתתעדפו את מה שרלוונטי לכם לפי לוח הזמנים של רומא שלעתים מאוד מוגבל ומגביל.
חשוב שתחקרו לפני קבלת החלטות מתי האתרים פתוחים, או המסעדה שכל כך רציתם ללכת אליה, לאיזה סיור תרצו להירשם ומה המועדים שלו, אפילו מבחינת הסעות מהשדה או לשדה יש לשקול מה כדאי יותר נוחות ומהירות או חסכון בכסף? הכל לגיטימי וכל אחד יחליט את שמתאים לו כראות עיניו כמובן מאליו, אך כשמגיעים לרומא יכול להיות ששווה לקחת עוד רגע כדי להבין אם ואיך באמת השיקולים שלנו יובילו לטיול מוצלח מהנה ופורה ברומא. פה תוכלו לבדוק אם במועדים שבחרתם מתוכנן משהו בעיר.
בסוף כל יום ובסיכום תמצאו את המלצותינו לשיבוץ הסיורים השונים של חברת הדרכים ברומא.
נתחיל?
מסלול לארבעה ימים (ממוצע ימים מקובל לטיול ברומא, אם ברשותכם שלושה ימים, קצצו ותתעדפו מה שיותר או פחות מעניין אתכם), התכנון מתאים למבקרים לראשונה ברומא.
היום הראשון ברומא:
את היום הראשון רצוי להתחיל במרכז ההיסטורי של רומא, התחילו בשוטטות ברחובות היפים, לשאוב אוירה-זה בוודאי שם.
בהתאם למיקום המלון שלכם, התחיל מהנקודה הראשונה או האחרונה:
מדרגות ספרדיות- אפשר להנות מארוחת בוקר דווקא אנגלית במקום שנתן השראה להמוני אומנים, משוררים ופילוסופים- בית התה בבינגטונס שנמצא בצידן השמאלי התחתון של המדרגות הספרדיות.
מהמדרגות הספרדיות תוכלו להגיע לרחוב ויה קונדוטי המפורסם במותגי היוקרה שבו ובמקביל אליהן נמצא רחוב הקניות הידוע-ויה דל קורסו. אל תוותרו בשיטוטיכם על ויה מרגוטה!
משם המשיכו לכיוון מזרקת המשאלות הלא היא מזרקת טרווי הידועה, לא לשכוח להטיל מטבע שיבטיח את חזרתכם לרומא!
שימו לב כי אסור לאכול, לשתות או להשתכשך במימיי המזרקות והמונומנטים השונים, אתם עלולים להסתבך בקנסות וחבל. ממש חבל.
לאחר מכן, המשיכו לכיוון פיאצה נבונה שתכנן ברניני, אמן הבארוק הנועז והגאון שהצליח לרגש עולם עם אבן שיש מפוסלת למשעי.
בפיאצה תוזמנו לא אחת על ידי מארחי המסעדות להיכנס ולסעוד בהן, והנה כלל ברזל- מה שנראה כמו איטלקי צריך להריח כמו איטלקי, ברובן אלו מסעדות מלכודת, האוכל יקר ולא משקף את האוכל האיטלקי שאתם מחפשים, אל תתפתו ממפות משובצות, כינורות ושכנועי המארחים.
כדי לדעת איפה לאכול היכנסו ללינק או התייעצו עמנו.
אחרי שתתפעלו מיופייה של הפיאצה המשיכו לשוק קמפו די פיורי. שימו לב- השוק נסגר בסביבות השעה 13:30 (התעדכנו במאמר הבא בכל השווקים של רומא)
השוטטות בין רחובותיה של רומא יכולה להימשך כל היום, המרחקים לא גדולים אבל בהליכה רגלית ועם כל העצירות… אל תמהרו, קחו את הזמן להנות.

לקראת ערב, מומלץ להגיע לאזור טראסטברה,להיכנס ולהתרשם מכנסיית סנטה מריה די טראסטברה, אוירה נעימה, חנויות מיוחדות, גלריות ועוד.
ואם אתם בחודשי יולי-אוגוסט ברומא, תוכלו למצוא בערב לאורך נהר הטיבר יריד קיץ גדול עם דוכנים של אוכל, בירות, מוצרים לקניה, מזכרות וכדומה.
אם הגעתם לטראסטברה ואתם רעבים חפשו את מסעדת Mimi e Coco  ותהנו מאוכל איטלקי נהדר.
סיורים
ביום הראשון או השני מומלץ להירשם לסיור הכרות עם רומא בעברית שנמשך 4 שעות עם מדריך ישראלי מקומי. כמו כן סיור קולינרי במרכז העיר יכול להיות נקודת פתיחה מטורפת.
היום השני ברומא:
התחילו את היום בפורום הרומאי (סוד קטן- שם התור לרכישת הכרטיסים קצר יותר מאשר בקולוסאום)
 את הכרטיסים כדאי לקנות מראש באתר הרשמי או באתר הזה
הכרטיס שתרכשו שם תקף ליומיים ומאפשר כניסה לשלושה אתרים: קולוסיאום, פורום רומנו ושער טיטוס המפורסם.
בכניסה לאתרים יציעו לכם סיורים, לעתים גם בעברית, אם לא סגרתם לכם סיור, אז זה יכול להיות נחמד, תבינו מראש כמה זמן הסיור, מה המחיר כולל, מתי יוצא הסיור-במידה והוא קבוצתי, אלו שמוכרים את הסיור הם לאו דווקא המדריכים, הם עלולים להיות ספסרים.
מוטב להגיע אל הקולוסיאום מה שיותר מוקדם על מנת לחסוך תורים וחום (במידה ואתם מגיעים בקיץ) או להגיע לקראת ערב (נסגר בשעה 19:30 בקיץ)
אם הגעתם לשעת צהריים תוכלו להתפנק בשכונת מונטי מגלידרייה מצוינת (GREZZO) שמכינה גלידות מחלב שקדים מעולה ומפתיעה, הגלידרייה זכתה במספר פרסים והיא מעט יותר יקרה מהגלידה הרגילה אבל אנחנו מכירים כאלו שגם זנחו את כל האחרות וחזרו אליה שוב ושוב. אם היום השני הוא יום שבת או ראשון- תוכלו גם להנות משוק המעצבים במונטי-פרטים נוספים כאן.
משם המשיכו לכיכר ונציה,שהיא פיאצה ונציה, מבנה לבן עצום שלידו התחושה מאוד מנמיכה ובדיוק משום המגלומניה הרומאית הוא נבנה לממדים כאלו מפלצתיים. יחד עם זאת, הוא מרשים ויפהפה ובתוכו מוזיאון ויטוריו אימנואלה המציג תערוכות מתחלפות (אנחנו מעדכנים בדף העדכונים את התערוכות העכשוויות), או למוזיאון הקפיטולין, שגם אם תבחרו שלא להיכנס אליו, תוכלו להתרשם מהרחבה היפה שתכנן לא אחר ממיכאל אנג'לו, ופסל הברונזה שפיסל בנוסף נמצא במרכזה.
אגב, אם לא הספקתם להגיע לויה דל קורסו אתמול או שלא הספיק לכם, זהו זמן טוב משום הקירבה לשם.
סיורים:
מומלץ לקבוע סיור ליילי פנורמי מהיום השני ואילך, סיור משלים לסיור ההכרות, סובב שבע הגבעות של רומא בלילה וברכב, זה סיור שאסור לכם לפספס, משום שהוא יראה לכם את המקומות הכי יפים בלילה, מוארים, מרגשים, והוא עובר בכל כך הרבה אזורים שלא בטוח שתגיעו אליהם לבד גם אם אתם מהדקדקנים שמתכננים מעברים מפינה לפינה, תנו לנו להוביל, אנחנו נשמח לחלוק איתכם את הנסיון.
היום השלישי ברומא:
חוץ מביום שבת, אזור הגטו היהודי (כך הוא נקרא עד היום) שוקק חיים (אירוני?), אזור מזמין מאוד, בו תמצאו את המוזיאון היהודי ובית הכנסת הגדול עם הכיפה המרובעת היחידה ברומא שתוכנן על ידי אדריכל נוצרי ובעל אלמנטים המזכירים כנסייה אך גם עוצמה שמרגשת כל אדם הנכנס אליו, בשל הסיפורים שלו ובשל הממדים הגדולים והעיצוב הכולל.
מחוץ למוזיאון תמצאו מסעדות כשרות, גלידרייה כשרה, IL BOCCIONE מאפייה עם סיפור שרוף ומתוק, בית ספר יהודי ואת הלבנים מפרוייקט השטולפרשטיין שפזורות שם ובכל העיר.
ואם כבר בבית כנסת "כנסייתי" עסקינן – מומלץ להגיע לוותיקן דווקא בשעות הצהריים, לאחר הביקור בגטו, לשלוש-ארבע שעות הליכה בין יצירות שהרעישו את עולם האומנות ועדיין שומרות על צביונן, בין חדרים שאוצרים את הגאונות מכל התקופות, אם זה מתקופת מצריים העתיקה, התקופה הקלאסית, הרנסאנס, הבארוק ועד היום למעשה.
דאגו לרכוש את הכרטיסים לפני הגעתכם לרומא באתר הרשמי של הוותיקן או באתר הזה
שהוא אתר בטוח ומחיריו נוחים ביחס לאתר מתווך, כדי לחסוך תור של כמה שעות! מומלץ לקחת סיור במוזיאונים, הסיור יעשיר את השהייה שלכם ויהפוך את הביקור למשמעותי ביותר. ואחר כך? בוודאי כבר תהיו רצוצים ורעבים.
מסעדה לארוחת ערב אותנטית, Hostaria Romana או
Taverna del seminario תהנו מפסטות טריות טריות, ומנות ראשונות שיבהירו למי שעוד לא הבין כמה טוב ברומא.
סיורים:
מומלץ לקחת את הסיור ברובע היהודי שלנו, ביום שתרצו להגיע לאזור הגטו היהודי, סיור בעל ערך מוסף הנמשך שלוש שעות עם מדריך ישראלי מוסמך מטעם המוזיאון היהודי. זהו בעינינו סיור חובה לכל ישראלי, במיוחד בימים כאלו שהזהות שלנו כל כך מחייבת תיזכור, למידה, אחדות. זו ממש לא בושה ללמוד את ההיסטוריה שלנו בעולם, להיפך, זה חייב להיות חלק חשוב בבחירות שלנו.
כמו כן, סיור חובה- הסיור למוזיאוני הוותיקן והקפלה הסיסטינית. זה סיור שהוא מאוד עצים אבל אנחנו, חברת הדרכים ברומא מחוייבת להביא את הדברים העיקריים, החשובים ביותר, המעניינים ביותר, זהו סיור בעברית הנמשך 3 שעות עם מדריך ישראלי, סיור מנקודת מבט קצת שונה.
היום הרביעי ברומא:
את היום הרביעי והאחרון יש להשקיע בכיף. כמה אפשרויות:
צאו לגני טיבולי ותתרשמו מ100 המזרקות המפוארות ומזרקת האורגן ו/או מזרקת נפטון בוילה ד'אסטה. הנסיעה לגנים אורכה 30 ק"מ ונמשכת כ40 דקות. כך שחצי יום בוודאי תצטרכו על מנת לבקר שם בנחת. הגנים סגורים בימי שני!
אם לא מתחשק לכם להתרחק מהעיר האהובה לכו לגני בורגזה, שם תוכלו לשכור אופניים, סגווי או קולנועית ולטייל בפארק מרגיע ופסטורלי, לשתות קפה מהביל ולהנות מרגעים של נחת. בגנים נמצאת גלריה בורגזה, גלריה עם חשיבות גדולה לעולם האומנות כיוון שבה נאצרות יצירות של גדולי האומנים כמו רפאל וקראווג'יו. לגלריה ניתן להגיע רק אם קניתם מראש כרטיסים באתר הרשמי והכניסה מתקיימת בסבבים של שעתיים.
קניות?
סעו לאאוטלט קסטל רומנו באחת מההסעות של המתחם (שעות קבועות מראש, יש להתעדכן באתר)
או לקניון גלריה פורטה די רומא בו תמצאו את כל המותגים המוכרים לכם ואם אתם מחפשים פריימארק ברומא, אז הסניף הגדול יותר נמצא בקניון ROMA EST
הקניונים ברומא מרוחקים מהמרכז ותצטרכו לקחת מונית או תחבורה ציבורית אליהם. אם מונית, הזמינו מראש הסעה חזור, כדאי ורצוי.
סיור ליום האחרון? לא חייבים, אבל אם זה מסתדר לכם, סיור ברומא העתיקה ישלים לכם את כל הכרונולוגיה ההיסטורית של העיר, הוא יגדיל את היריעה שחסרה לכם מבחינת מה חשוב לדעת על העיר, הוא מעניין, הוא מעורר מחשבה.
לנוחותכם, לינקים תחת כל המילים הרלוונטיות לאתרים השונים במודגש.
מתי לשלב את הסיור הקולינרי? הסיור הקולינרי שלנו מוצלח בכל שלב שלכם בטיול, התגובות כל כך חיוביות שהוא הפך לסיור חובה מבחינתינו! היום בעידן שבו אוכל כל כך מרכזי ומשמעותי והחך הישראלי התעדן והפך לאנין טעם, הסיור קולינרי הוא הכרחי, מהנה, חוויתי ובלתי נשכח. אל תפספסו אותו! לחצו כאן.
רוצים לדעת איך להגיע לרומא משדה התעופה? לחצו כאן ונפרוס בפניכם את כל האפשרויות.
  • ​כדי לקבל מסלולי נסיעה של תחבורה ציבורית השתמשו באפליקציה MOOVIT
  • מפות ומסלולי נסיעה: CITYMAPPER
  • ​אוטובוס תיירים אדום, למידע ליחצו כאן או אפשר גם באתר הזה שמרכז אליו את רוב האטרקציות של העיר
  • להזמנת מוניות נוח להשתמש באפליקציות משום שברומא המוניות לא עוצרות באמצע הכביש, כדי לקחת מונית יש להזמין או להגיע לתחנת מוניות. אלו שתי אפליקציות טובות: FREE NOWITTAXI
  • כמו כן, יש את שירות אובר ברומא, בצעו בדיקת מחירים לפני שאתם מזמינים (באפליקציות ניתנת הצעת מחיר לפני ההזמנה על פי הכתובות שתזינו)

למטיילים עם ילדים, הכנו לכם רשימת אטרקציות הכי מעודכנות המתאימות לחורף או לקיץ ברומא. לחצו כאן

אם תרצו לקרוא על מקומות בעיר הרחק מעיני תיירים, קראו כאן

רשימת האטרקציות המלאה שתעזור לכם לסדר את כל מה שמעניין אתכם מבלי לפספס דבר, כאן

מקווים שתהנו ברומא ותחזרו שבעי רצון!
צוות הדרכים ברומא
אטרקציות

הופעות באיטליה 2024

רשימת ההופעות הבינלאומיות באיטליה 2024, כשמתכננים לטוס לחו״ל כדאי לדעת מהם הארועים המיוחדים שעשויים להיות בימי השהות שלכם בעיר, אז קיבצנו לכם כמה מההופעות הטובות ביותר באיטליה.

קרא עוד »