גלידה ברומא

למעשה איש אינו יודע מתי והיכן הומצאה לראשונה הגלידה…!
חוקרים מעריכים, כי עוד בזמנים קדומים ערבבו במקומות שונים בעולם שלג עם מיצי פירות כדי ליצור מאכל קפוא ומתוק. ככל הנראה, הגלידה הגיעה למערב אירופה מסין, אולם לא בזכות מרקו פולו, אלא באמצעות סוחרים שנדדו ממזרח למערב. הגלידות הראשונות היו עשויות ממים ופירות (כיום נקרא מאכל זה בשם "סורבה"), אולם במאה ה-17 התחילו להכין באירופה גלידות על בסיס חלב.
בעבר הייתה הגלידה מעדן יוקרתי, שרק העשירים יכלו להרשות אותו לעצמם, בגלל שכדי להכין אותה היו צריכים להשיג קרח טבעי, שהיה נדיר ויקר ברוב המקומות. אולם, המצאת הקירור במאה ה-19 אפשרה לייצר קרח בזול, והגלידה הפכה למעדן עממי.
עדויות ראשונות למאכלים קפואים הופיעו כבר בתקופת ממלכת פרס, אז נהגו להוסיף מיץ ענבים לשלג או קרח, שנשמר מהחורף במחסנים תת-קרקעיים. הסינים הם הראשונים שעליהם ידוע שהכינו גלידה על ידי ערבוב של מיצי פירות וקרח. מסין עברה הגלידה על ידי הערבים לרומא, ברומא השתמשו באותם מרכיבים ואף הוסיפו דבש.
כמו כן ידוע על נירון קיסר שאחסן מתחת לארמונו קרח בשביל "הקינוח המתוק" לאחר מכן עברה הגלידה לצרפת שם הוסיפו לה גם חלב והיא הייתה דומה לגלידה של ימינו. בשנת 1843 המציאה עקרת בית אמריקאית מכונה ידנית לייצור גלידה, אך הפטנט נרשם מספר שנים לאחר מכן על שמו של אמריקאי אחר. ב-1903 הומצא גביע גלידה העשוי ופל וב-1922 הומצא מקל הגלידה, שממנו התפתחה תעשיית הארטיקים והשלגונים.
אז לכל הפודיז שלנו, חובבי הגלידה או אלו שרוצים לדעת מה מוצאים בגלידה האיטלקית, הנה לכם רשימה של הגלידריות הטובות ברומא שלא כדאי לפספס!
לא מומלץ להתפתות לגלידריות ברומא שמציעות מגוון רחב (מדי) של טעמים, לא בכך נמדדת גלידה טובה, אלא בעיקר בזכות הטריות שלה, הרכיבים האיכותיים וההקפדה על שמירת הגלידה בתנאים נכונים. ברומא תמצאו גלידריות מכל סוג (גם כאלו שפחות טובות) והמחיר שלהן מתחיל מיורו אחד (לילד, טעם אחד) וממשיך משם ל-2 יורו ומעלה. לא נהוג באיטליה לבקש לטעום מהגלידות, ואם ממש חייבים אז תטעמו מעט, רק כדי להבין אם הגלידה איכותית או לא.
לא בכל הגלידריות מחיר הקצפת כלול במחיר הגלידה, אז אם תרצו להוסיף כדאי לבקש בעת התשלום.
היום ניתן למצוא ברוב הגלידריות ברומא פתרונות למי שמחפש גלידה ללא גלוטן או ללא סוכר, חלב סויה, חלב ללא לקטוז, ללא ביצים… בעיקר בגלידריות היותר מודרניות.
הכי חשוב, לקקו בהנאה וחשבו קלוריות רק אם ממש חייבים. תהנו!

גלידריות מומלצות ברומא:

 מוסד של ממש, אפשר לראות את תהליך ההכנה במקום, הגלידה אומנם לא מהאהובות עלינו אך היא בין המפורסמות ביותר בעיר, והיא ציון דרך.
שנת פתיחה:  1900
כתובת: via Uffici dei Vicario 40 Rome
Tel +39 06 6991243
​שעות פתיחה: 07:00-00:00
גלידה נהדרת, יש שם גם קרפים, קראמבל עם גלידה, עוגות גלידה…
 שנת פתיחה: 1947
כתובת: via Venti Settembre 6 Rome
Tel +39 06 42020828
​שעות פתיחה: 10:30-00:00
אחת הגלידריות הכי אוואנגרדיות שיש לרומא להציע, טעמים מיוחדים ואיכות גבוהה.
לחובבי גלידות בטעמים מיוחדים, שילובים מוזרים אבל טעימים ומתפיעים
זוהי רשת, הכנסו לאתר למציאת הסניף הקרוב אליכם
כתובת: Via Laurina, 10
 Tel +39 06 3265 2238
​שעות פתיחה:12:30-20:30
אם תקראו את המילה הפוך מימין לשמאל תקבלו את המילה ג׳לטו, משמעותה גלידה כמובן. גלידריה שקיבלה הרבה פרסים, גלידת בוטיק מצויינת באזור טראסאברה, אל תפספסו אותה!
 כתובת: Via di S. Cosimato, 14a
 Tel +39 338 651 5450
​שעות פתיחה: 12:00-00:00
עוד גלידה ממש במרכז, ששהתענוג הגדול בה הוא השוקולד שמצפים אותה ומתקשה עם המפגש הקר. גלידה מצויינת.
כתובת: Via del Governo Vecchio, 112
גלידה טבעונית, שלא תדעו שהיא טבעונית גם אחרי שתטעמו, היא על בסיס חומרי גלם רואו, חלב שקדים, וטעמים שוקולדיים מעולים.
כתובת: PIAZZA MATTE 14
זו רשת, יש סניפים נוספים, הסניף הזה נמצא ברובע היהודי.
רשימת המסעדות המומלצות ברומא-ממש כאן!
מידע למטיילים

יום בנפולי

החלטתם לטעום את נפולי ביום? אז מה עושים בנפולי, הנה הצעה לטיול יום בנפולי: נפולי היא מקום מושלם לטעימה. לא

קרא עוד »