תכנון טיול ברומא מצריך להיות קצת יותר מדוייקים מביעדים אחרים, אפשר לומר שזו מלאכת מחשבת. פסטיבלים ברומא, חגים, ארועים מיוחדים, מזג האוויר ברומא בחודשים באלו כדאי להתעדכן עוד לפני שקונים כרטיסי טיסה כדי שלא תגיעו כשרומא סגורה. סילבסטר ברומא, חג המולד ברומא, קרנבלים, כל השנה העיר חוגגת והיא מדהימה!
ינואר

מבחינת מזג האוויר ברומא – חודש קר, עשוי לרדת כמה מעלות מתחת ל-0 אבל בסביבות המינוס 3 מעלות.

כדאי להצטייד בביגוד חם, צעיפים נעליים מחממות. אין הרבה גשמים, בדרך כלל הגשם בעיר פוסק די מהר עם תחילתו.

Capodanno

סילבסטר ברומא, בראשון לחודש ינואר חוגגים את תחילתה של השנה האזרחית החדשה, האיטלקים חוגגים עד אור הבוקר עם זיקוקים וארוחות מושקעות הכוללות ריזוטו וצימוקים עם פרוסקו, רוב העסקים נסגרים מוקדם. לקראת חצות מתכנסים באזור צ׳ירקו מאסימו או פיאצה דל פו]פפולו שם יהיה מופע זיקוקים מרהיב של כחצי שעה, יוקמו שם במות לאומנים מקומיים.

Epifania

שישי לחודש חוגגים חג המבוסס על ביקור שלושת החכמים את ישו התינוק. הסעודה המסורתית הנקראת "לה בפאנה" קרויה על שם אישה, המופיעה באגדה המספרת על כך שעפה היא על מקל מטאטא בעודה מחלקת מתנות לילדים בכל רחבי איטליה, רוב העסקים נסגרים מוקדם. חג המכשפה הטובה ברומא הוא יום נחמד, בעיקר באזור פיאצה נבונה יסתובבו מכשפות עם סלסילות ויחלקו סוכריות לילדים. כמו כן תלויות גרביים בכל מקום שבתוכן ממתקים שהחביאה המכשפה הטובה לילדים.

פברואר

מבחינת מזג האוויר ברומא – חודש קר כמו ינואר, כדאי להצטייד בביגוד חם, לא צריך להגזים, קר די כמו בארץ, רק שבארץ אתם בטח לא מסתובבים כל היום בחוץ כדי לבחון את זה.

Carnival in Venice

לא ברומא, אבל ארוע שנתי שחייבים להכיר-הקרנבל של ונציה הוא פסטיבל שנתי המתקיים בוונציה 40 ימים לפני חג הפסחא. זהו קרנבל מרהיב ומאופיין בתהלוכות ונשפי מסכות שנעשו באקדמיה למסכות, ומלווה במוזיקה ומסיבות. מסכות תמיד היו בולטות במיוחד בקרנבל הוונציאני. המסכות הונציאניות יכולות להיות עשויות מעור, פורצלן או מזכוכית. יש לציין שבימים האלו הביקוש כל כך גבוה והמחירים בשמיים, אז עמוס ויקר ממצה מאוד את הגדרת הארוע, יחד עם זאת חוויה יפה.

Festa di san't Agata

תושבי קאטאניה ותיירים רבים מתהלכים בעקבות פסל חצי גוף עליון העשוי כסף ומשובץ יהלומים מיוחדים אשר מסמלים את שרידיה של אגאתה הקדושה
הקרנבל מתקיים בין השלישי לחמישי לחודש.

מרץ

מבחינת מזג האוויר מזג האוויר ברומא- רומא מתחילה את האביב, אז לא חם, ועדיין יש ימים קרים, כן עדיין להביא מעיל נעים אבל אפשר לנטוש את הכובעים והכפפות.

Maratona di Roma

תחרות המרתון השנתי המתקיים בעיר, זהו ארוע גדול וחשוב בעיר ומלווה בחגיגות מעניינות. רוב חלקי מרכז העיר סגורים לתנועה כל העסקים פתוחים כרגיל. מי שעשוי להגיע בימים אלו קרוב לוודאי שלא יצליח להגיע עם מונית ממש עד המלון, כי הרבה כבישים סגוריפ. אם עליכם להגיע לסיור או אטרקציה אחרת בשעה מסויימת קחו מקדם בטיחות כי הפקקים עשויים מאוד לעכב אתכם.

Giornata di Primavera

21 לחודש חוגגים את היום הראשון של האביב, מקשטים את המדרגות הספרדיות ועוד המון אתרים בעיר בפרחים צבעוניים, עסקים פתוחים למחצה. אחד הימים היפים ברומא, ממש מרגישים באוויר את תחלופת העונות.

אפריל

מבחינת מזג האוויר ברומא – האביב כבר כאן, והכל הפכפך כמו במרץ יום גשם יום שמש, מתחילה פריחה יפה של העצים, העיר מתחילה להיות צבעונית ולצאת מהאפור. תביאו איתכם מעיל נעים, עדיין לא חם מספיק.

Pasqua

חג הפסחא הוא חג לאומי המנציח את תחייתו של ישו, כפי שנכתב בכתבי הקודש הנוצריים. מתקיימות תהלוכות של פסלי ישו ומרים.
זהו יום חג לאומי ומתקיים תמיד, גם ביום ראשון. מוטב להזמין מראש מסעדות, לא הכל יהיה פתוח ביום זה, זהו חג קדוש ואתם בארץ קתולית. לא הכל יהיה סגור במרכז העיר, אין מה להלחץ אבל יתכן ויהיה שקט מביום רגיל.

Pasquetta

חג לאומי זה מתקיים יום אחרי חג הפסחא, ביום שני. יום זה הוא חלק מחגיגות חג הפסחא הנחגגות בכל רחבי המדינה. זהו זמן פופולרי עבור האיטלקים לצאת לביקור ולפיקניקים בכפרים ובעיירות עם משפחות וחברים.

Venerdi Santo

יום שישי הטוב הוא יום דתי של קיום מצוות המתקיים אחרי חג הפסחא והיום השני של פסחא. יום זה מנציח את צליבתו ומותו של ישו, כפי שנכתבו בכתבי הקודש הנוצריים. איטלקים רבים מציינים את היום בארוחת דגים מסורתית ולעתים אף בהשתתפות בתהלוכות דתיות.

Maratona di Milano

תחרות המרתון השנתי המתקיים בעיר, זהו ארוע גדול וחשוב בעיר ומלווה בחגיגות מעניינות. רוב חלקי מרכז העיר סגורים לתנועה כל העסקים פתוחים כרגיל.

Natale di Roma

21 לחודש חוגגים את לידתה של העיר רומא על פי האגדה של רומולוס ורמוס, מתקיימות תערוכות של גלדיאטורים וחיילים רומיים לצד תהלוכות
רוב העסקים פתוחים כרגיל.

Liberazione

ב25 לחודש מזכירים את יום השחרור, שמסמן את נפילת הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית של מוסוליני וסיום הכיבוש הנאצי באיטליה לקראת סוף מלחמת העולם השנייה.

La Festa di San Marco

חג סנט מרק הוא חג שנתי בוונציה, הנחגג ב- 25 באפריל. יום זה מכבד את סנט הקדוש מרקו הפטרון של העיר, החופף עם יום השחרור. אחת מן האטרקציות הבולטות ביום זה היא מירוץ סירות בין משיטי הגונדולות, בזמן שהם משיטים נוסעים. נראה ביום זה פסטיבלים, קונצרטים ושווקים.

מאי

אחד החודשים היפים בעיר.

מבחינת מזג האוויר ברומא – העיר שוקקת חיים, האוויר נקי ונעים, עשויות להיות הפתעות, לכן כדאי להביא איתכם ג׳קט טוב.

Festa dei Lavoratori

ה1 לחודש, זה היום המושלם לקיים הפגנות ומחאות לשיפור תנאי העובדים. רבים מנציחים את ההישגים החברתיים והכלכליים של תנועת האיגוד המקצועי לעבודה. חלק מהעסקים יסגרו.

יוני

חודש מקסים, החום מתחיל להגיע.

מבחינת מזג האוויר ברומא – העיר כבר מתכוננת לקיץ לקראת סוף החודש זה כבר ממש יורגש. העיר ממש מתחילה להתמלא מקיר לקיר במטיילים. כדאי להצטייד בבגדים קייציים, כובע, משקפי שמש. ברומא הולכים רגילת ועשוי להיות חם!

Festa della Repubblica

2 לחודש חוגגים את יום הרפובליקה בכל שנה. היום בו הצביעו האיטלקים לביטול המלוכה.
בשנת 1946 בכדי שמדינתם תוכל להפוך לרפובליקה. איטלקים רבים אינם עובדים באותו היום ומציינים אותו בטקסים רשמיים ובתהלוכות צבאיות, טקס הנחת זר על ידי נשיא הרפובליקה על קבר של חייל האלמוני שבויטוריאנו, חלק מהעסקים סגורים באותו היום. אבל לא לדאוג במרכז העיר תמצאו מקומות פתוחים.

La Festa di San Giovanni

חג סנט ג'ון הוא חג שנתי בערים האיטלקיות פירנצה, טורינו וגנואה המתקיים ב- 24 ביוני. יום זה מכבד את זכרו של סנט ג'ון, הידוע גם כיוחנן המטביל. בפירנצה, מתקיים במרכז העיר מצעד מסורתי, ואחריו מופע זיקוקים מעל לנהר הארנו בערב.

La Festa di San Pietro e Paolo

חג סנט פיטר וסנט פול הוא חג שנתי ברומא, המתקיים ב- 29 ביוני בכל שנה. יום זה מקדש את הקתולים הקדושים פטרוס ופאולוס באמצעות טקסים דתיים שמקיים האפיפיור שבכנסייה הקתולית ברומא.ישנו מופע אור קולי מרהיב המוקרן על הבזיליקה ומשלב זיקוקים. יום רגיל מבחינת עסקים.

יולי

מבחינת מזג האוויר ברומא – הגעתם בקיץ, אז אין מה לעשות, חלק מהעניין זה לסבול את החום ואת המזגנים הצולעים. האיטלקים חוששים לחלות מהמזגנים ומתעקשים שלא להוריד טמפרטורות כנהוג בארץ. מי שזה חשוב לו שיקח זאת בחשבון. ביגוד קצרצר, סנדלים, כובעי מצחייה, משקפי שמש.

Palio di Siena

מתקיים מרוץ סוסים פעמיים בכל שנה, ב- 2 ביולי וב- 16 באוגוסט בסיינה, בו עשרה סוסים ורוכבים, הלבושים באופן ססגוני במיוחד,
המייצגים 10 מתוך 17 הרבעים בעיר.

אוגוסט

מבחינת מזג האוויר- שיא הקיץ וגם סופו. בדרך כלל תמיד נמצליץ לבוא לרומא. אבל באוגוסט, פחות. חם מאוד מאוד מאוד מעל ל40 מעלות, קשה לטייל בחום הזה, צריך לחלק את היום כך שבשעות הרותחות תהיו במלון תחת המזגן. במוזיאונים אין מיזוג, בקניונים יש. תביאו ביגוד קצר, תביאו מאווררים ניידים גם אם. אל תגידו שלא הזהרנו!

Assunzione

חג ב15 לחודש ומסמל באמונה הקתולית את את היום שאלוהים העלה לשמים את גופתה של מריה. יום זה כולל תהלוכות של אנשים הנושאים את פסלי מרים אמו של ישו. מכאן למעשה האיטלקים מתחילים את חופשת הקיץ שלהם ולכן הרבה עסקים יהיו סגורים. מוטב שלא לתכנן טיול לאיטליה מה 15 לאוגוסט ועד ספטמבר כי לא תוכלו לחוות אותה במלואה.

Mostra del Cinema di Venezia

פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ונציה שנערך בלידו ומארח כוכבי קולנוע מרחבי העולם, ארוע תרבותי מהחשובים בעולם. זמן טוב לראות סלבס בוונציה משוטטים כאחד האדם.

ספטמבר

חודש מקסים

מבחינת מזג האוויר ברומא – כאילו שיש הסכמים שלא יא נחתמו העט, בספטמבר נפרדים מהקיץ, חודש נעים יחדית, אפשר לטייל בקלות מבלי לברוח כל היום מהחום. עדיין להביא ביגוד קליל, לא צריך ג׳קטים, חולצות ומכנסיים קצרים.

Venice International Film Festival

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בוונציה הוותיק ביותר בעולם. שהוקם על ידי הרוזן ג'וזפה וולפי בשנת 1932 ומתקיים מדי שנה לקראת סוף אוגוסט או תחילת ספטמבר על האי לידו שבוונציה.
הקרנת הסרטים מתקיימת בכיכר הקולנוע ההיסטורית באי. הפסטיבל הוא אחד היוקרתיים ביותר בעולם הקולנוע והוא מהווה חלק מהביאנלה של ונציה, הנחשבת לאחת מהתערוכות החשובות והיוקרתיות ביותר בעולם.

אוקטובר

חודש מעולה לטיול ברומא.

מבחינת מזג האוויר ברומא – נעים כל כך לטייל באוקטובר, מתחילים להרגיש את הסתיו, האוויר נקי, המוזיאונים לא מזיעים ואפשר לתכנן הכל לכל שעה ביום. תביאו איתכם ג׳קטים כי בשעות המוקדמות או המאוחרות עשוי להיות צונן.

נובמבר

חודש מעולה לטיול.

מבחינת מזג האווירברומא – ממש לפני תחילת החורף מגיע נובמבר, שיש בו אומנם הפכפכות מסויימת,קצת גשם קצת שמש, הוא עשוי להיות מפתיע, אז תביאו איתכם מעיל וחולצות ארוכות דקות. נעליים בהחלט סגורות.

Tutti i Santi

יום כל הקדושים הוא חג דתי וציבורי באיטליה המתקיים ב- 1 בנובמבר בכל שנה. יום זה חוגג את זכרם של כל הקדושים הקתולים. ביום זה נהוג להחליף מתנות ולבלות בחיק המשפחה והחברים. הכל די פתוח, ילדים מחופשים תמצאו יותר בשכונות המגורים, בחנויות תראו קישוטים כתומים שחורים ברוח החג, המאפיות יקשטו עוגיות בצורות דלעת וכדומה, כדאי ללכת ולטעום ממאפים מקומיים המתאימים לתקופה.

דצמבר

חודש כייפי לטיול.

דצמבר הוא החודש הכי מבוקש להגעה, אם זה בגלל החגים והארועים ואם זה בגלל שמזג האוויר ביחד לאירופה נוח.

מבחינת מזג אוויר ברומא – קר, תביאו מעילים, אבל אפשר להסתובב בעיר בלי בעיה, הקור ממש נסבל, והקישוטים מחממים את הלב. תביאו מגפיים, צעיפים והרבה סטייל כי זו התקופה הכי רומנטית ויפה בשנה.

Immacolata

חג ההתעברות ללא רבב ואו לידת הבתולין הוא חג לאומי איטלקי הנחגג מדי שנה ב- 8 בדצמבר. המציין את מרים, שבירך אותה אלוהים בחיים "ללא חטא" על פי האמונה הקתולית. ביום זה חשוב לפקוד את הכנסיות על מנת לכבד את מרים אשר לפי אמונתם הנה קדושה ונטולת חטאים. יום שבאזור פיאצה די ספניה עשוי להיות מאוד הומה אדם, האפיפיור מגיע בשיות הבוקר ומניח זר למדונה הלא היא מריה בפסל האימקולטה ששם.

Natale- חג המולד ברומא

חג המולד ברומא הוא קסום. שלא יגידו לכם אחרת. איטלקים רבים חוגגים את הולדתו של ישו הנוצרי בחג המולד המתקיים ב- 25 בדצמבר בכל שנה. באיטליה נמשך החג למספר שבועות עד לחג ההתגלות
נהוג כי ילדים בחג זה יכתבו מכתבים לאב חג המולד בהם יבקשו מתנות. בחג זה תהיה פעילות מצומצמת בעיר, הרוב סגור מה 24 בצהריים ולפחות עד ה 26
הכנסו ללינק הבא כדי לדעת מה עושים בחג המולד ברומא

San Silvestro- סילבסטר ברומא

ערב השנה החדשה, סילבסטר ברומא, איתו פתחנו את כתיבת המאמר הזה, הידוע גם כחג ״סנט סילבסטר״- הקדוש סילבסטר באיטליה מתקיים ב- 31 בדצמבר. איטלקים רבים אוהבים לחגוג את הסילבסטר עם מפגני זיקוקים, פסטיבלים, מדורות, קונצרטים ומסיבות.

שימו לב ליומיים חשובים בכל חודש:
יום ראשון הראשון בכל חודש- הכניסה למוזיאונים עירוניים חינם, כולל הקולוסיאום. צפו לתורים משמעותיים, תלכו מוקדם. בימים אלו איננו עורכים סיורים לשם.
יום ראשון האחרון בכל חודש- הכניסה למוזיאוני הוותיקן חינם, גם פה, תורים ארוכים מאוד. בימים אלו איננו עורכים סיורים לשם.